Röportaj
Can_coskun
14/04/2016

2015 yılı Profesyonel Kategori Birincisi Can Coşkun röportajı

Geçtiğimiz yıl Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nda profesyonel kategoride ''Kara taşıtları için akıllı can kurtarma ünitesi'' isimli projesiyle birinciliğe ulaşan Dr. Can Coşkun'a yarışma sürecini ve projesinin sonrasındaki gelişimini sorduk.

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Çukurova Makine Mühendisliği mezunu bir girişimciyim. Yarışma sonrasında ürünümün prototipini oluşturup fikir haklarımı ve projeyi satarak bir sermaye elde ettim ve bu sermaye ile Teknokent’te arkadaşlarım adına bir firma kurdum. Şimdi yeni girişim fikirlerini ticarileştiriyorum.

Bize Komponent Tasarım Yarışması’nda birinciliği kazanan projenizden bahsedebilir misiniz?

Yarışmada birincilik kazandığım proje araç altında aracın suya düşmesiyle açılan bir hava yastığı üzerineydi. Bu sayede suya düşen araçlardan can kaybının azaltılması sağlanıyordu. Ancak daha sonra aldığım mentörlük eğitimi sürecinde düşüncemi araç altında açılır kapanır bir yastıklama sistemiyle mevcut kara taşıtlarının suda gitmesini sağlayan uygun fiyatlı bir ünite tasarlayarak prototip testlerini denizde gerçekleştirdim ve sonrasında ürünün tüm haklarını sattım. Boğazda kendi aracıyla yatı olmadan boğaz sefası sürmek isteyen veya balık sefası yapmak isteyen insanlar bu ürüne çok rağbet ettiler.

Yarışma sürecinin size katkıları neler oldu?

Yarışma sürecinde yeni ürünler/hizmetler bulmak kadar bunların ticarileştirmesinde çok önemli olduğunu öğrendim. Süreçlere tersten başlanması gerektiğini yani ihtiyaçtan ürüne gidilmesi gerektiğini öğrendim.

Bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen yeni girişimlere tavsiyeleriniz neler olur?

Girişimcilerin piyasadaki şu altın ilkeyi asla unutmaması gerekiyor; Önemli olan yapmak değil, satabilmek, mümkünse nakit, çekte sıkıntı çıkıyor :)  Bu altın ilkedeki satış noktası girişimciliğin en önemli noktası. Piyasanın istemediği bir şeyi satmak çok zor, o sebepten öncelikle piyasadaki talepten giderek ürünlerimizi veya hizmetlerimizi oluşturmalıyız. Yani sondan başa doğru bir akış yaşanmalı girişimcilikte. Mühendislerin çoğunlukla yaptığı ”ürünü yapalım nasıl olsa satarız”  hatasına düşmeleliler.  Eğer piyasasını önceden hazırlamadıysanız ürününüzü satmanız pek mümkün olmayacaktır.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

1 Yorum - Hepsini görüntüle

Sürücüsüz otomobillerin ardından sıra uçan otomobillere de gelecek mi? – Blog Otomotiv 12:05pm on Haziran 15, 2016

[…] RöportajRöportaj2015 yılı Profesyonel Kategori Birincisi Can Coşkun röportajıBy Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği […]

1 YorumX

Röportaj
 
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 5. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı...
 
Projelerini otomotiv sektörünün duayen isimlerine en iyi şekilde anlatıp yüksek puanlar...
 
Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Çukurova Makine Mühendisliği mezunu bir girişimciyim....
 
Elektrikli otomobil trendi hızla yükselirken, bu araçların aldıkları siparişler de günbegün...
 
Çok değil 10 yıl geriye dönecek olursak, otomotiv alanının görece kapalı...
 
Elektrikli otomobiller için batarya teknolojileri geliştiren Enwair, Ar-Ge Proje Pazarı’nın 2015...
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 5. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı...