Haber
5-arge-proje-pazari-m
09/05/2016

5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması sonuçlandı

Türkiye ihracatının lideri otomotiv sektöründe yeni ürün ve teknoloji geliştirerek katma değeri artırmak ve küresel rekabette güç kazanmak amacıyla düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması sonuçlandı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen etkinlik, Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) Gebze yerleşkesinde gerçekleştiriliyor. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu ve OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Etkinlik Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nın açılışına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.

15 proje İTÜ Çekirdek yolunda

Bu yıl beşincisi düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı, yerli otomotiv endüstrisini ileriye taşıma potansiyeline sahip 15 projeye hayata geçirilmeleri için destek sağladı.

10 bin TL ve İTÜ Çekirdek programına katılmaya hak kazanarak büyük ödüle layık görülen proje FORMulate oldu. Gökhan Bakis tarafından kurulan girişim, polimer kimyacıları ve malzeme mühendislerinden oluşan uluslararası bir ekibe sahip. Girişim, parça başına 5 dakikadan az üretim süresi sağlayan ve seri otomotiv üretimine uygun, özel prepreg reçine sistemleri optimize etmeyi ve üretmeyi amaçlıyor.

İkinciliğe layık görülerek 7 bin TL ve İTÜ Çekirdek programına katılmaya hak kazanan proje ise Çağlar Sivri ve Evren Boyraz tarafından geliştirildi. Dokusuz yüzey desteğiyle gerilim sönümleyici yeni nesil kord bezlerinin geliştirilmesini hedefleyen girişim, çalışmalarına İTÜ Çekirdek’te devam edecek.

15 proje İTÜ Çekirdek yolunda

Burcu Saner Okan tarafından kurulan NANOGRAFEN ise 4 bin TL para ödülü ve İTÜ Çekirdek’e katılma hakkı kazandı. Grafeni ekonomik, iyi kalitede ve yüksek miktarlarda üreten girişim, enerji, havacılık, otomotiv, yapı-inşaat gibi birçok alanda kullanılabilecek grafen katkılı prototip ürünler hazırlıyor.

MUBİTEK’in Akıllı Tasarım Programı ve Patika girişimlerinin her biri Bin TL para ödülünün yanı sıra İTÜ Çekirdek programına katılmaya hak kazandı.

Çalışmalarına İTÜ Çekirdek’te devam etme hakkı kazanan diğer projeler ise şu şekilde sıralanıyor; Progin, Tetraktis, İdeal Polimer, Project Seasong, VisCar, A2Tek, BeeOil, Car Body Configuration With Variable Carrying Capacity, Detachable Crank Shaft ve Ege Engine.

Üç kategoriden altı projeye ödül

Öğrencilerin, akademisyenlerin ve profesyonellerin proje ve tasarımlarını sanayicilerle buluşturduğu Tasarım Yarışması, üç farklı kategoriden altı projeye para ödülleriyle destek sağladı. Kazananlar ödüllerini bizzat T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan aldı.

Tasarım Yarışması’nın Öğrenci kategorisinden yalnızca tek bir kazanan çıktı. Elif Hüsam, Evolt isimli projesiyle 6 bin TL para ödülüne layık görüldü.

Üç kategoriden altı projeye ödül

Profesyonel kategorisinde 6 bin TL’lik birincilik ödülünü verimli katalitik konvertör projesiyle Berker Hüsam ve ekibi aldı. Sıcak şekillendirilmiş hafif otomobil salıncak kolu projesiyle ikinciliğe layık görülen Mesut Kaya ise 4 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Geliştirdikleri Fren Sıcaklık Sensörü (FSS) ile Barış Özbek ise profesyonel kategorisinin son kazananı olarak 3 bin TL ödüle layık görüldü.

Üniversite kategorisinde ise iki proje ödüle layık görüldü. Kategorinin birincilik ödülü olan 6 bin TL Sakarya Üniversitesi MR Amortisör Ar-Ge Grubu’na takdim edildi. İkincilik ödülü 4 bin TL ise Çoklu Kriterli Rota Planlayıcı projesiyle Kanber Sedef’in oldu. Tasarım Yarışması’nda dereceye giren projeler aynı zamanda İTÜ Çekirdek ödülüne de sahip olacaklar.

Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarının geri dönüşü var

Açılış konuşmasını yapan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nın Türkiye’nin 2023 vizyonuna hizmet edeceğini ve otomotiv endüstrisinin gelişiminde önemli rol oynayacağını söyledi. Türkiye’de Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarının geç başlamış olmasına rağmen son 10 yılda hızlı yol alındığını belirten Sabuncu, dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girmek ve kişi başı milli geliri 25 bin dolar üzerine çıkarmak için bu alanlara ayrılacak bütçenin yüzde 3’e çekilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sabuncu, “Ortalama olarak her 7 bin fikrin sadece 1’i uygulamaya geçmekte olup, bu nedenle bu yolda sabırla ilerlememiz gerekiyor.  Ar-Ge ve İnovasyona yapılan yatırımlar toplamda muhakkak geri dönüşü olan yatırımlardır. Bu konuda bir dönüşüm yapılması gerekir. Araştırma kuruluşları, üniversiteler ve özel kuruluşlar proje, ekip ve konu bazında desteklenmelidir” diye konuştu.

OrhanSabuncu

Türkiye otomotiv endüstrisinin son 10 yılda arka arkaya ihracat şampiyonu olduğunu ve toplam ihracatın yaklaşık altıda birini gerçekleştirdiğini vurgulayan Sabuncu, şunları söyledi: “Geçen yıl otomotivde üretim, ihracat, iç pazar satış rekorları kırıldı ve 21,2 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Beklentimiz, endüstrimizin kalıcı olabilmesi, daha da gelişimi ve rekabetçi yapının sürmesi için maliyetlerin düşürülmesidir. Yine 2023 misyonumuz için en az dört-beş yeni yatırımın ülkemize gelmesi gerekiyor. Yerli marka araç üretimi bu yatırımlara destek olması ve hedeflere ulaşılabilmesi açısından önemli. Devletimizin stratejik önceliği hem sanayi ekonomisi, hem de bilgi ekonomisi alanlarında mümkün olduğunca çok girişimci yetiştirmek, eğitim sistemimizi daha çok yaratacılık, buluş ve inovasyona göre düzenlemek olmalıdır.”

İTÜ Çekirdek’e 600 bin TL destek

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, etkinliğin yeni girişimcilere liderlik yapmasını hedeflediklerini söyledi. Yola çıkarken belirledikleri hedeflerin büyük bölümünü yerine getirdiklerini, ancak projelerin sanayiye dönüştürülmesi konusunda sınırlı bir başarı sağlandığını kaydeden Burhanoğlu, “Bu tür projelerin değer kazanıp global pazarlara açılması gerekiyor. Neden teknoloji ithalatına bağımlı kalalım? Neden karar verici ülkelerden olmayalım? Neden içimizden bir Uber çıkarmayalım? Günümüzde akıl parayı değil, para aklı arıyor. Ülkemizin de daha çok girişimciye, kutu dışında düşünen gençlere ihtiyaç var. Gençlerin hayalleri bizim geleceğimiz, onlara yatırım yapmalıyız” dedi.

OmerBurhanoglu

Geçen yıl İTÜ Arı Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek ile bir işbirliğine gittiklerini ve bu sayede başarı hikayelerinin artış gösterdiğini söyleyen Burhanoğlu, “Bu yıl da devam edecek olan bu işbirliği ile ödül sahipleri, projelerini geliştirmenin yanında MBA eğitimi ve üniversite-sanayi işbirliğiyle network yaratma imkanı buluyor. OİB olarak girişimci ve yatırımcıları buluşturan İTÜ Çekirdek Big Bang final etkinliğinde geçen yıl 5 projeye girişimcilik ve üretim yolunda ilk adım olarak 250 bin TL ödül verdik. İTÜ Çekirdek Programı’na toplamda verdiğimiz destek 600 bin TL’yi buldu. OİB olarak programın değerini daha yukarı taşımak amacıyla bu yıl da İTÜ Çekirdek Programı’na desteğe devam edeceğiz. Gayretlerimizin ülkemizin rekabetçiliğini artıracak tasarımlar ve projelerin ortaya çıkmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.”

Yerli otomobil ile Türkiye her alanda projeler geliştirecek

Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin kendi otomobil markasını üretmesinin, toplumun özgüveni açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Işık, yapılacak otonun da yapmış olmak için yapılmayacağını, yeni açılımlar kazandırarak tüm dünyadan talep alacağını ve rekabet avantajı yaratacağını söyledi.

Türk otomobil projesinin sadece bir araç üretme işi olmadığını, esas çıktısının Türkiye’nin hayatın her alanına dokunacak yeni projeler geliştirmesi olacağının altını çizen Bakan Işık, “Yerli oto, ülkemizi küresel rekabette söz sahibi yapacak bir projedir. Özellikle sensör teknolojisi, yazılım, nesnelerin interneti gibi alanlarda bu platform üzerinden ticarileştirme yapmış olacak, yeni nesil teknolojilerin üretilmesinde ciddi ivme yakalayacağız” dedi. Türkiye’nin yerli otomobil projesi ile üç ana hedefi yakalayacağına dikkat çeken Bakan Işık, “Öncelikle yerli otomobil ve diğer sektörlerde montaj ve lisanslı üretimden Ar-Ge üretimine geçişi sağlayacağız. Bu sadece Türk otomobilleri için değil aynı zamanda Türkiye’de üretim yapan tüm firmaların faydalanacağı bir platform olacak. Bu tür firmalar, global markaların stratejik ortağı olacak. İkinci olarak Türk markası ve imajının daha aktif çalışmasını sağlayacağız. Üçüncü olarak da yeni nesil teknolojilere tarihçe kazandırmış olacağız. Yani Türk otomobili, yerli otoların gerçekleşmesini sağlayacak bir yol açacak” dedi.

FikriIsık

Bakan Işık, Türk otomobil markasının özelliklerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “İleri batarya teknolojisi kullanacağız. 2 TL’lik şart maliyetiyle büyükşehirlerde 100 km yol yapacağız. Şehirlerarasında ise bataryayı araç jeneratörü şarj edecek. Yani 20 litre yakıtla tam 1.000 km mesafe kat edeceğiz. Otonom sistemine sahip olacak. Gerçek zamanlı işletim sistemi uygulanarak aracın güvenli kontrolüne ilişkin avantaj sağlayacak. Yol sürüşü, araç ekipmanları ve sürücü kullanımına göre anlık ayarlanacak. Sensör ve diğer araçlarla iletişim olacak. Örneğin öndeki araca yaklaştığınızda, sizin aracınız öndeki aracın hızını artırmasını isteyebilecek. Bu iletişim saliseler içinde cereyan edecek. Türk otomobilini bu tür özelliklerle zenginleştireceğiz. Çok farklı ve yeni bir araç, adeta Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak. Gençlere, üniversitelere, akademisyenlere sesleniyorum. Bu konuda işbirliği yapalım. Türk otomobiline uyarlanabilecek fikir ve projelerinizi bizimle paylaşın. Gelin dünyaya hep birlikte çok güçlü bir Türk otomobil markası sunalım. Bu konuda adresimiz TÜBİTAK MAM. Türk insanının yaratıcılığı bizim en önemli güç kaynağımız.”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de otomotiv sektörünün kendileri için öncelikli alanlardan biri olduğunu vurguladı. TÜBİTAK’ın otomotiv alanında son yıllarda büyük destekler sağladığını dile getiren Ergin, “Artık ‘Türkiye’nin önceliği budur’ denilen alanlarda çağrılara çıkıp, kim eksikliği kapatacak diyoruz. Otomotiv sektörü de tek başına bir sektör olmadığı, yüksek teknoloji içeren diğer sektörleri de beraberinde geliştirdiği, daha çok ihracat yapan, istihdam sağlayan, katma değer yaratan yeni Türkiye yolunda bizim için önemli” dedi.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Haber
 
Ford Otosan ve AVL, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere ‘Platooning-otonom konvoy’...
 
Tesla Türkiye’deki yatırımlarını süresiz olarak askıya aldı. Kararın arkasında, artan vergilerden...
 
Elon Musk ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında...
 
Dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden Volvo, merakla beklenen sürücüsüz ve elektrikli...
 
Tesla, Gigafactory olarak tanımladığı dev üretim fabrikasının dördüncüsünü inşa etmek için...
 
Son dönemde neredeyse tüm üreticilerin elektrikli güç sistemlerine yönelmesi, motor sporlarında...
 
Sadece taksi hizmeti vermenin ötesine geçme çalışmalarına devam eden Uber yeni...
 
Bir Tesla Model S sürücüsü geçtiğimiz salı günü Kaliforniya’da park halindeki...
 
Bir teknolojinin nesi var, iki fütüristik teknolojinin hızı var! Elon Musk’ın...
 
  Uber’in en önemli Ar-Ge yatırımlarından biri olan sürücüsüz otomobil programı...
 
Türkiye ihracatının 12 yıldır şampiyonu otomotiv sektörünün koordinatör kuruluşu Uludağ Otomotiv...
 
Elon Musk’ın trafiği yeraltı tünelleriyle sağlamayı öngören projesi Hyperloop’tan yeni bilgiler...
 
Araç paylaşım servisi Uber, 1 Mart’ta Uber Health isimli yeni hizmetini...
 
Otomobil üreticileri dizelin ardından yavaş yavaş benzinli motorlara da veda etmek...
 
Japonya’daki yatırımcılarla bir araya gelen Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, önemli bilgiler...
 
Waymo ile Uber arasındaki “patent hırsızlığı” davası anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşma gereğince...
 
Leeds Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insansız sürüşü daha “insani” hale getirme amacıyla “HumanDrive”...
 
Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketiyle uzaya gönderdiği...
 
SpaceX, Falcon Heavy roketini fırlatmayı başardı. Kargo olarak Elon Musk’ın Tesla...
 
Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre,...
 
Silikon Vadisi girişimlerinden Nuro, sürücüsüz araç üretmek üzere 92 milyon dolar...
 
Felix Holst ve Mouse McCoy, otomobil üretiminin seyrini değiştirecek bir sistem...
 
Uçan otomobiller hayal ettiğimiz formda olmasa da yavaş yavaş hayata geçmeye...
 
Çin geleceğin otomobilleri için önemli kararlar almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde...
 
Çin’in yolları artık sürücüsüz otomobiller için serbest. Pekin Ulaşım Komisyonu’nun yayınladığı...
 
Panasonic ve Toyota, mevcut iş birliklerini bir adım öteye taşıma kararı...
 
Tesla ile Gersan, şarj istasyonu anlaşmasına imza attı. Buna göre Tesla’nın...
 
Elon Musk, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konferansta, Tela’nın geleceği adına önemli...
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İTÜ Çekirdek Big Bang Girişimcilik...
 
İsveçli üretici Volvo ve ulaşım ağı servisi Uber önemli bir anlaşmaya...
 
Avrupa’da son yıllarda iyice katılaşan karbon emisyon düzenlemeleri, yalnızca ticari otomobillerin...
 
Alman otomobil devi Volkswagen, hızla büyüyen elektrikli otomobil endüstrisinde yerini almak...
 
Elektrikli araçlar hızla yaygınlaşsa da şarj konusu sürücülerin kafasını karıştırmaya devam...
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X ve Tesla CEO’su Elon Musk...
 
BMW, Daimler, Ford ve Volkwagen gibi otomotiv sektörünün önemli oyuncuları bir...
 
Türkiye’nin yerli otomobili için en ciddi ve somut adım atıldı. Yerli...
 
Elektrikli otomobiller uzun bir süredir yolda ve hızla yaygınlaşmaya devam ediyor....
 
Dünyaca ünlü AK-47 tüfekleriyle tanınan ünlü silah üreticisi Kalashnikov, son zamanlarda...
 
Sürücüsüz, yani otonom özellikli araçlarla ilgili neredeyse her gün yeni bir...
 
2017, İstanbul taksileri açısından hareketli bir yıl olmaya devam ediyor. iTaksi...
 
İnsan taşımacılığında drone dönemi artık gelmek üzere. Bu alanda çalışmalar yürüten...
 
Elon Musk elektrikli otomobil (Tesla), uzay taşımacılığı (SpaceX), geleceğin ulaşım sistemi...
 
Hızına yetişemediğimiz elektrikli araç sektöründe yeni bir rekor daha kırıldı. Proterra’nın...
 
Etkileyici elektrikli araç dönüşümleri ile tanınan Avusturya merkezli girişim Kreisel Electric,...
 
Lüks otomobilleriyle tanıdığımız Rolls-Royce, dümenini farklı bir alana çeviriyor. İngiliz üretici,...
 
Zaman zaman köklü otomobil firmalarının, “retro” akımına da sığınarak ikonik modellerini...
 
TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Alternatif Enerjili Araç Yarışları”nda üniversite öğrencilerinin tasarladığı elektrikli...
 
Dünyanın ilk dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen otomobilini geliştiren Lilium...
 
Hızlı tren deyince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Çin, bir...
 
Modern otomobiller, darbelere karşı daha iyi mukavemet göstermesi adına daha büyük...
 
Teknoloji sektörünün birçok farklı alanında varlık gösteren Intel, sürücüsüz otomobil yarışına...
 
Nesnelerin interneti trendini en yakından takip eden endüstrilerden biri de otomotiv...
 
Dünyada elektrikli otomobiller söz konusu olduğunda hep akıllara gelen bir ‘petrol...
 
Araç paylaşımı, lojistik sektörü için yeni sayılabilecek bir uygulama. Ancak buna...
 
Otomotiv sektöründe teknolojik gelişmeleri besleyen önemli bir alan da motor sporlarıdır....
 
Otomobillerin yazılımsal yönü yakın zamana kadar pek ön planda değildi. Yıllardır...
 
Dünya otomotiv endüstrisinde önemli bir yere sahip olan Türk şirketleri, her...
 
Tesla’nın merakla beklenen yeni modeli Model 3 nihayet üretim bandından çıktı...
 
İstanbul’da elektrikli taksi dönemi bu hafta itibari ile resmen başladı. Zorlu...
 
  Söz konusu elektrikli otomobiller olduğunda menzil sebebiyle kullanılması gereken büyük...
 
Volvo, gelecek nesil sürücüsüz otomobilleri için yapay zeka ve bilgi işlem...
 
Otonom sürüş teknolojisi hız kesmeden kullanım ağını genişletiyor. Kişisel otomobillerle başlayan...
 
Sürücüsüz otomobiller kullanım alanını her geçen gün artırıyor. Yakın gelecekte günlük...
 
Sürücüsüz araçların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri şüphesiz detaylı ve...
 
Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Formula E Parix ePrix bir ilke sahne...
 
Araştırmalara göre 2020 yılına kadar dünya genelindeki otomobillerin yüzde 75’inin internete...
 
Elon Musk’ın çılgın yer altı ulaşım sistemi gün geçtikçe detaylanmaya devam...
 
Otonom sürüş teknolojisi hızla gelişmeye devam etse de bu araçların trafiğe güvenli...
 
Elektrikli otomobillere iyice alıştık ancak elektrikli motosiklet fikri hala birçoklarına yabancı...
 
Elektrikli otomobiller gün geçtikçe varlıklarını daha güçlü hissettirse de tüm dünyada...
 
Hem çevresel hem de finansal faktörleri göz önünde bulunduran otomobil üreticileri,...
 
Otomotiv sektörünün son dönemlerde yöneldiği iki önemli teknoloji var: Elektrikle çalışan...
 
Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Ford büyük bir değişime gebe. Gelen...
 
Özellikle son yıllarda Avrupa’da iyice sıkı hale getirilen emisyon düzenlemeleri, çevreye...
 
Bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte...
 
Henüz genç bir şirket olmasına rağmen yaptığı atılımla tüm dünyada elektrikli...
 
Bir Fransız şirketi olan Colas tarafından üretilen ve ilk gerçek örneği...
 
Otomotiv sektöründe birkaç farklı marka altında ürettiği lüks otomobillerle önemli bir...
 
Uçak modu üzerine yapılan tartışmalara rağmen havayolu şirketleri bu konuda tedbiri...
 
Elektrikli otomobillerin sessiz olması zaman zaman avantajları arasında sayılır. Zira trafikle...
 
Türkiye’de şu sıralar yerli otomobil projesinin geldiği aşama merak konusu olurken...
 
Elektrikli otomobillerde vergi avantajları sunmak yeni gelişen teknoloji sebebiyle daha pahalı...
 
İlk olarak ağustos ayında duyurulan ve çalışmaları tamamlanan yeni düzenleme ile...
 
Elektrikli otomobillerin yavaş ve keyifsiz olduğu yönündeki algı artık kırıldı diyebiliriz....
 
Otomobil dünyası her zaman farklı teknolojiler geliştiren ve kendi alanında uzmanlaşmış şirketlerle...
 
Otomobil yarışları dendiğinde akla eskiden usta mekanikerler, gürültülü ve güçlü içten...
 
LiDAR kelime olarak aslında RADAR kelimesinden esinlenilerek ortaya çıkarılmış. Klasik RADAR...
 
Uber ulaşım pazarına girdiğinde normal araç sürücülerini de taksi ağına katabilmesi...
 
Otonom otomobiller üretmenin yolu sadece otomobilleri sensörler ve radarlarla doldurmaktan geçmiyor....
 
Otomobiller gelişip daha fazla teknolojiyle yol almaya devam ederken insanoğlu bazı...
 
LandBus, AirBus gibi farklı isimlerle anılan, en sonra Transit Elevated Bus...
 
İşviçre’nin Cenevre şehrinde hayata geçirilmesi planlanan yeni sistem, trafiğe daha fazla...
 
Aslında otomobillere kara kutu yerleştirilmesi fikri çok yeni değil. Daha önce...
 
Peel Engineering tarafından Isle Of Man’da 1962 – 1965 yıllarında üretilen...
 
Troleybüs Türkiye’de popülaritesini kaybetmiş olsa da dünyanın bazı bölgelerinde halen kullanılıyor....
 
ABD’nin meşhur otoyolu Route 66, ününe ün katmaya hazırlanıyor. Bir girişim...
 
Bugün dünyanın herhangi bir yerinde bir yakıt istasyonuna uğradığınızda yapacağınız şey...
 
Eğer bir sektörde öncüyseniz yenilikleri öncelikle siz hayata geçiriyorsunuz demektir. Fakat...
 
Elon Musk’ın Tesla Motors ile elde ettiği başarıları azımsamak mümkün değil....
 
Gün geçtikçe sıkılaşan emisyon kriterleri yeni otomobiller için çok ciddi çalışmaların...
 
Etkinliğin TÜBİTAK MAM’da düzenleniyor olması Bursa’dan sonra Gebze’ye taşınmasının yanında yerli...
 
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, izlemek yerine aktif rol almayı tercih edenlerden...
 
Bakan Fikri Işık, konuşmasına Otomotiv Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım...
 
Türkiye ihracatının lideri otomotiv sektöründe yeni ürün ve teknoloji geliştirerek katma...
 
Otonom acil frenleme sistemleri aslında çok yeni bir teknoloji değil. Birçok...
 
Alphabet’in otomobiller için geliştirdiği işletim sistemi Android Auto, 18 yeni ülkeye...
 
Detroit merkezli dünya otomotiv devlerinden General Motors, Silikon Vadisi’nden çıkan sürücüsüz...
 
Lastik üreticisi Goodyear yükselişteki elektrikli otomobil trendine özel bir lastik konseptiyle...
 
Koenigsegg’in farklı olmak istediği biliniyordu. One:1 modeli 1340 kilogramlık ağırlını 1340...
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
Ford Otosan ve AVL, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere ‘Platooning-otonom konvoy’...