Haber
Fikri_IŞIK_OİB_2016
18/05/2016

Bakan Fikri Işık: Türkiye otomotiv sektörünü teknolojide öncü olduğu için seçti

Otomotiv Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması bu yıl Türkiye'nin milli otomobil projesi konusunda da önemli açıklamaların yapıldığı bir sahne halini aldı. Etkinliğin proje konusunda merkez olarak kabul edilen TÜBİTAK MAM'da düzenlenmesinin yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımları da gözlerin yerli otomobil konusundaki açıklamalara çevirilmesini sağladı.

Bakan Fikri Işık, konuşmasına Otomotiv Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nın önemine vurgu yaparak başladı. Bu etkinliğe TÜBİTAK MAM’ın ev sahipliği yapmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Fikri Işık, ayrıca otomotiv projesi konusunda kaydedilen ilerlemelere dair bilgileri vermek için de daha iyi ideal bir ortam olamayacağını söyledi.

OİB’in düzenlediği bu yarışmaların Türkiye’nin lokomotif sektörü konumundaki otomotiv sektörü için büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Fikri Işık, inovasyon ve Ar-Ge için fırsatlar yaratan bu etkinlik nezdinde hem OİB’e hem de tüm girişimcilere teşekkür etti.

Bakan Fikri Işık bu konuşmaların ardından da yerli otomotiv projesine dair güncelleme mahiyetinde önemli bilgiler paylaştı. Türkiye’nin sadece milli bir otomobil üretmiş olmak için yola çıkmadığını kaydeden Fikri Işık, geliştirilecek otomobilin birçok farklı alanda inovasyonu tetikleyecek, özgün üretime yol açacak bir platform olacağını söyledi. Fikri Işık’ın konuşmasından bölümler şu şekilde;

Cumhurbaşkanımız önderliğinde başladığımız bu proje, sadece otomotiv sektöründe milli bir marka yaratmak için başlatılmış bir proje değil. Amacımız dünyanın her yerinde satılabilecek, her yerden talep alacak bir otomobil geliştirmek. Yani yapmış olmak için iş yapmıyoruz. Sektörü daha da geliştirecek, farklılaştıracak ve yeni açılımlar kazandıracak bir projeye imza atmak için çalışıyoruz.

Türk otomobili projesi sadece otomotiv sektörünü hedef alan bir proje de değil. Elbette en önemli çıktı milli otomobilimiz olacaktır. Ancak bu otomobil geliştirilirken birçok farklı sektörde de gelişme ve ilerleme sağlanacak, üniversitelerimizin ve sanayimizin inovasyon gücü gelişecek, Türkiye küresel rekabette söz sahibi bir ülke haline gelecektir.

Otomobil, yeni projeler geliştirmek için adeta bir platform görevi görecektir. Özellikle sensör teknolojileri, otonom araç sistemleri, yazılım, nesnelerin interneti gibi birçok alanda projeleri, bu platform üzerinden ticarileştirmiş olacağız. 

Türk otomobili üzerinde proje ve fikirleri hayat bulacak mucit ve girişimcilerimiz işlerini büyütecek, böylece bu kilit teknolojilerin gelişmesinde de hatırı sayılır bir ivme yakalayacağız.

Özetle bu projenin 3 temel amacı şöyledir;

1- Öncelikle otomotiv ve bağlı diğer sektörlerde montaj ve birleştirme aşamasından ar-ge ve inovasyona dayalı özgün üretim aşamasına geçişi sağlamak. Bunu sadece bu otomobili geliştiren ekipler değil, tüm şirketlerimiz için sağlıyor olacağız. Sektördeki topyekün gelişme, tüm firmalarımızın iş ortağı oldukları global firmalar nezdinde daha önemli stratejik partnerler haline gelmesini sağlayacak.

2- Türk markası ve imajının dünyaya daha aktif şekilde açılmasını sağlamak.

3- Yeni nesil teknolojilere tarihçe kazandırmak. Burada tarihçe kazandırmaktan kastımız, geliştirdiğimiz teknolojilerin pratiğe dönüşmesini, milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlamak olacak. Otomobil platformu sayesinde projeler raflarda ya da toplantılarda kalmayacak, sahaya inecek.

Peki platform sektör olarak neden otomotiv sektörünü seçtik?

Öncelikle otomotiv sektörü hayatın her alanına dokunan bir sektör. Hepimiz her gün bu sektörün ürettiği araçları kullanıyoruz. Önümüzdeki dönemde tasarımlar, teknolojiler değişecek fakat otomotiv sektörü hayatımızın önemli bir parçası olmaya devam edecek. Üstelik otomotiv sektörü, yeni teknolojilerin uygulama alanı bulma oranı bakımından da çok üst sıralarda gelen bir sektör. 

Otomotiv sektöründe üretim ve montaj, gelişmekte olan ülkelere kaymaya devam edecek. Bu, Türkiye açısından bir avantaj. Fakat aynı zamanda tüketicilerin istekleri de katma değerli, inovasyona dayalı özelliklere doğru kayacak. Özellikle yeni nesil yakıt teknolojileri, bu alanda çok ön plana çıkıyor. 2020 yılında Avrupa’da satılan her beş araçtan birinin elektrikli olması bekleniyor. Bunun yanında otonom araçlar, yeni bir ulaşım kültürü yaratarak önümüzdeki dönemde ar-ge konusunda lokomotif alanlardan biri olacak. 

Önümüzdeki dönemde, bugün otomobillerde kullanılan parçaların %70’i değişmiş olacak. 2030’lu yıllara geldiğimizde ise bir otomobilinin maliyetinin yarısından fazlasını elektronik ve yazılım oluşturacak. Bu değişim Türkiye’nin yapacağı hamlelere göre tehdit de olabilir, fırsat da olabilir. Otomotiv yan sanayimizi bu değişime hazırlayabilirsek, Türkiye bu dönemden büyük fırsatlar elde ederek çıkabilir. Dolayısıyla milli otomobil projemiz, sektördeki değişime ivme kazandırması bakımından kritik öneme sahip. 

Türk otomobili projemizde kullanılacak bazı teknolojilerden de bahsetmek istiyorum;

TÜBİTAK tarafından geliştirilen batarya teknolojileri sayesinde bu otomobil, İstanbul trafiğinde sadece elektrik kullanarak 2 liralık şarj maliyetiyle 100 kilometre menzile erişebilecek. Şehirlerarası uzun yolculuklarda ise aracın içerisinde kullanılacak küçük jeneratör, bataryaları şarj ederek menzilin çok daha uzun yolculuklara imkan tanımasını sağlayacak. Jeneratör ve bataryalar kombine edildiğinde 20 liralık yakıt kullanarak 1000 kilometrelik bir menzile ulaşılabilecek. Bugünün şartlarıyla baktığımızda, en yakıt tasarruflu aracın bile yarısından daha az maliyetle 1000 kilometre menzile erişmiş olacağız.

Gelecek dönemde çok önem kazanacak otonom araç teknolojilerine de milli otomobil projemizde yer veriyor olacağız. Savunma sanayinde kullandığımız gerçek zamanlı işletim sistemimiz, otomobilimizde de yer alacak ve hem çevre – araç koşullarını, hem de sürücünün davranışlarını takip ederek anlık düzeltmeler yapabilecek. 

Örneğin araç, öndeki araca tehlikeli bir biçimde yaklaşırsa aracın üzerindeki sensörler bu durumu farkedip fren sistemini otomatik olarak devreye sokabilecek. Eğer mesafe, fren yapılması için çok kısa ise arkadaki araç, öndeki araca durumu bildirecek ve eğer müsaitse hızını artırmasını isteyecek. Bu ve bunun gibi birçok yenilikçi teknolojiyi aracımıza katarak, dünyaya sunmak istiyoruz. 

Otomotiv sektörümüze, yan sanayimize, girişimcilerimize, üniversitelerimize, akademisyenlerimize, öğrencilerimize seslenmek istiyorum;

Bu projeye katkı sağlayacak her konuda işbirliğine açığız. Lütfen fikirlerinizi bizlerle paylaşın, gelin işbirliği yapalım. Böylece hem sizin fikirleriniz ticarileşsin, hem de otomobil projemiz çok daha iyi noktalara ulaşsın. Bu konuda adres TÜBİTAK MAM, kapıları herkese açık. 

Her aşamada, her sektörde ar-ge çalışmalarına çok ciddi desteklerimiz var. Tüm bu destekleri de takip etmenizi ve faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Türk insanının yaratıcılığı, gelecek dönemde en büyük avantajlarımızdan biri olacaktır. Artık gelişen ar-ge ve inovasyon kültürümüzle birlikte, tüm paydaşlarımızın katkılarıyla çok iyi bir otomobil ortaya çıkaracağımıza olan inancım tam. 

Fikri Işık’ın konuşmasının tam kaydını bu videodan da izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Haber
 
Ford Otosan ve AVL, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere ‘Platooning-otonom konvoy’...
 
Tesla Türkiye’deki yatırımlarını süresiz olarak askıya aldı. Kararın arkasında, artan vergilerden...
 
Elon Musk ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında...
 
Dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden Volvo, merakla beklenen sürücüsüz ve elektrikli...
 
Tesla, Gigafactory olarak tanımladığı dev üretim fabrikasının dördüncüsünü inşa etmek için...
 
Son dönemde neredeyse tüm üreticilerin elektrikli güç sistemlerine yönelmesi, motor sporlarında...
 
Sadece taksi hizmeti vermenin ötesine geçme çalışmalarına devam eden Uber yeni...
 
Bir Tesla Model S sürücüsü geçtiğimiz salı günü Kaliforniya’da park halindeki...
 
Bir teknolojinin nesi var, iki fütüristik teknolojinin hızı var! Elon Musk’ın...
 
  Uber’in en önemli Ar-Ge yatırımlarından biri olan sürücüsüz otomobil programı...
 
Türkiye ihracatının 12 yıldır şampiyonu otomotiv sektörünün koordinatör kuruluşu Uludağ Otomotiv...
 
Elon Musk’ın trafiği yeraltı tünelleriyle sağlamayı öngören projesi Hyperloop’tan yeni bilgiler...
 
Araç paylaşım servisi Uber, 1 Mart’ta Uber Health isimli yeni hizmetini...
 
Otomobil üreticileri dizelin ardından yavaş yavaş benzinli motorlara da veda etmek...
 
Japonya’daki yatırımcılarla bir araya gelen Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, önemli bilgiler...
 
Waymo ile Uber arasındaki “patent hırsızlığı” davası anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşma gereğince...
 
Leeds Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insansız sürüşü daha “insani” hale getirme amacıyla “HumanDrive”...
 
Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketiyle uzaya gönderdiği...
 
SpaceX, Falcon Heavy roketini fırlatmayı başardı. Kargo olarak Elon Musk’ın Tesla...
 
Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre,...
 
Silikon Vadisi girişimlerinden Nuro, sürücüsüz araç üretmek üzere 92 milyon dolar...
 
Felix Holst ve Mouse McCoy, otomobil üretiminin seyrini değiştirecek bir sistem...
 
Uçan otomobiller hayal ettiğimiz formda olmasa da yavaş yavaş hayata geçmeye...
 
Çin geleceğin otomobilleri için önemli kararlar almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde...
 
Çin’in yolları artık sürücüsüz otomobiller için serbest. Pekin Ulaşım Komisyonu’nun yayınladığı...
 
Panasonic ve Toyota, mevcut iş birliklerini bir adım öteye taşıma kararı...
 
Tesla ile Gersan, şarj istasyonu anlaşmasına imza attı. Buna göre Tesla’nın...
 
Elon Musk, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konferansta, Tela’nın geleceği adına önemli...
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İTÜ Çekirdek Big Bang Girişimcilik...
 
İsveçli üretici Volvo ve ulaşım ağı servisi Uber önemli bir anlaşmaya...
 
Avrupa’da son yıllarda iyice katılaşan karbon emisyon düzenlemeleri, yalnızca ticari otomobillerin...
 
Alman otomobil devi Volkswagen, hızla büyüyen elektrikli otomobil endüstrisinde yerini almak...
 
Elektrikli araçlar hızla yaygınlaşsa da şarj konusu sürücülerin kafasını karıştırmaya devam...
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X ve Tesla CEO’su Elon Musk...
 
BMW, Daimler, Ford ve Volkwagen gibi otomotiv sektörünün önemli oyuncuları bir...
 
Türkiye’nin yerli otomobili için en ciddi ve somut adım atıldı. Yerli...
 
Elektrikli otomobiller uzun bir süredir yolda ve hızla yaygınlaşmaya devam ediyor....
 
Dünyaca ünlü AK-47 tüfekleriyle tanınan ünlü silah üreticisi Kalashnikov, son zamanlarda...
 
Sürücüsüz, yani otonom özellikli araçlarla ilgili neredeyse her gün yeni bir...
 
2017, İstanbul taksileri açısından hareketli bir yıl olmaya devam ediyor. iTaksi...
 
İnsan taşımacılığında drone dönemi artık gelmek üzere. Bu alanda çalışmalar yürüten...
 
Elon Musk elektrikli otomobil (Tesla), uzay taşımacılığı (SpaceX), geleceğin ulaşım sistemi...
 
Hızına yetişemediğimiz elektrikli araç sektöründe yeni bir rekor daha kırıldı. Proterra’nın...
 
Etkileyici elektrikli araç dönüşümleri ile tanınan Avusturya merkezli girişim Kreisel Electric,...
 
Lüks otomobilleriyle tanıdığımız Rolls-Royce, dümenini farklı bir alana çeviriyor. İngiliz üretici,...
 
Zaman zaman köklü otomobil firmalarının, “retro” akımına da sığınarak ikonik modellerini...
 
TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Alternatif Enerjili Araç Yarışları”nda üniversite öğrencilerinin tasarladığı elektrikli...
 
Dünyanın ilk dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen otomobilini geliştiren Lilium...
 
Hızlı tren deyince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Çin, bir...
 
Modern otomobiller, darbelere karşı daha iyi mukavemet göstermesi adına daha büyük...
 
Teknoloji sektörünün birçok farklı alanında varlık gösteren Intel, sürücüsüz otomobil yarışına...
 
Nesnelerin interneti trendini en yakından takip eden endüstrilerden biri de otomotiv...
 
Dünyada elektrikli otomobiller söz konusu olduğunda hep akıllara gelen bir ‘petrol...
 
Araç paylaşımı, lojistik sektörü için yeni sayılabilecek bir uygulama. Ancak buna...
 
Otomotiv sektöründe teknolojik gelişmeleri besleyen önemli bir alan da motor sporlarıdır....
 
Otomobillerin yazılımsal yönü yakın zamana kadar pek ön planda değildi. Yıllardır...
 
Dünya otomotiv endüstrisinde önemli bir yere sahip olan Türk şirketleri, her...
 
Tesla’nın merakla beklenen yeni modeli Model 3 nihayet üretim bandından çıktı...
 
İstanbul’da elektrikli taksi dönemi bu hafta itibari ile resmen başladı. Zorlu...
 
  Söz konusu elektrikli otomobiller olduğunda menzil sebebiyle kullanılması gereken büyük...
 
Volvo, gelecek nesil sürücüsüz otomobilleri için yapay zeka ve bilgi işlem...
 
Otonom sürüş teknolojisi hız kesmeden kullanım ağını genişletiyor. Kişisel otomobillerle başlayan...
 
Sürücüsüz otomobiller kullanım alanını her geçen gün artırıyor. Yakın gelecekte günlük...
 
Sürücüsüz araçların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri şüphesiz detaylı ve...
 
Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Formula E Parix ePrix bir ilke sahne...
 
Araştırmalara göre 2020 yılına kadar dünya genelindeki otomobillerin yüzde 75’inin internete...
 
Elon Musk’ın çılgın yer altı ulaşım sistemi gün geçtikçe detaylanmaya devam...
 
Otonom sürüş teknolojisi hızla gelişmeye devam etse de bu araçların trafiğe güvenli...
 
Elektrikli otomobillere iyice alıştık ancak elektrikli motosiklet fikri hala birçoklarına yabancı...
 
Elektrikli otomobiller gün geçtikçe varlıklarını daha güçlü hissettirse de tüm dünyada...
 
Hem çevresel hem de finansal faktörleri göz önünde bulunduran otomobil üreticileri,...
 
Otomotiv sektörünün son dönemlerde yöneldiği iki önemli teknoloji var: Elektrikle çalışan...
 
Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Ford büyük bir değişime gebe. Gelen...
 
Özellikle son yıllarda Avrupa’da iyice sıkı hale getirilen emisyon düzenlemeleri, çevreye...
 
Bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte...
 
Henüz genç bir şirket olmasına rağmen yaptığı atılımla tüm dünyada elektrikli...
 
Bir Fransız şirketi olan Colas tarafından üretilen ve ilk gerçek örneği...
 
Otomotiv sektöründe birkaç farklı marka altında ürettiği lüks otomobillerle önemli bir...
 
Uçak modu üzerine yapılan tartışmalara rağmen havayolu şirketleri bu konuda tedbiri...
 
Elektrikli otomobillerin sessiz olması zaman zaman avantajları arasında sayılır. Zira trafikle...
 
Türkiye’de şu sıralar yerli otomobil projesinin geldiği aşama merak konusu olurken...
 
Elektrikli otomobillerde vergi avantajları sunmak yeni gelişen teknoloji sebebiyle daha pahalı...
 
İlk olarak ağustos ayında duyurulan ve çalışmaları tamamlanan yeni düzenleme ile...
 
Elektrikli otomobillerin yavaş ve keyifsiz olduğu yönündeki algı artık kırıldı diyebiliriz....
 
Otomobil dünyası her zaman farklı teknolojiler geliştiren ve kendi alanında uzmanlaşmış şirketlerle...
 
Otomobil yarışları dendiğinde akla eskiden usta mekanikerler, gürültülü ve güçlü içten...
 
LiDAR kelime olarak aslında RADAR kelimesinden esinlenilerek ortaya çıkarılmış. Klasik RADAR...
 
Uber ulaşım pazarına girdiğinde normal araç sürücülerini de taksi ağına katabilmesi...
 
Otonom otomobiller üretmenin yolu sadece otomobilleri sensörler ve radarlarla doldurmaktan geçmiyor....
 
Otomobiller gelişip daha fazla teknolojiyle yol almaya devam ederken insanoğlu bazı...
 
LandBus, AirBus gibi farklı isimlerle anılan, en sonra Transit Elevated Bus...
 
İşviçre’nin Cenevre şehrinde hayata geçirilmesi planlanan yeni sistem, trafiğe daha fazla...
 
Aslında otomobillere kara kutu yerleştirilmesi fikri çok yeni değil. Daha önce...
 
Peel Engineering tarafından Isle Of Man’da 1962 – 1965 yıllarında üretilen...
 
Troleybüs Türkiye’de popülaritesini kaybetmiş olsa da dünyanın bazı bölgelerinde halen kullanılıyor....
 
ABD’nin meşhur otoyolu Route 66, ününe ün katmaya hazırlanıyor. Bir girişim...
 
Bugün dünyanın herhangi bir yerinde bir yakıt istasyonuna uğradığınızda yapacağınız şey...
 
Eğer bir sektörde öncüyseniz yenilikleri öncelikle siz hayata geçiriyorsunuz demektir. Fakat...
 
Elon Musk’ın Tesla Motors ile elde ettiği başarıları azımsamak mümkün değil....
 
Gün geçtikçe sıkılaşan emisyon kriterleri yeni otomobiller için çok ciddi çalışmaların...
 
Etkinliğin TÜBİTAK MAM’da düzenleniyor olması Bursa’dan sonra Gebze’ye taşınmasının yanında yerli...
 
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, izlemek yerine aktif rol almayı tercih edenlerden...
 
Bakan Fikri Işık, konuşmasına Otomotiv Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım...
 
Türkiye ihracatının lideri otomotiv sektöründe yeni ürün ve teknoloji geliştirerek katma...
 
Otonom acil frenleme sistemleri aslında çok yeni bir teknoloji değil. Birçok...
 
Alphabet’in otomobiller için geliştirdiği işletim sistemi Android Auto, 18 yeni ülkeye...
 
Detroit merkezli dünya otomotiv devlerinden General Motors, Silikon Vadisi’nden çıkan sürücüsüz...
 
Lastik üreticisi Goodyear yükselişteki elektrikli otomobil trendine özel bir lastik konseptiyle...
 
Koenigsegg’in farklı olmak istediği biliniyordu. One:1 modeli 1340 kilogramlık ağırlını 1340...
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
Ford Otosan ve AVL, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere ‘Platooning-otonom konvoy’...