Tasarım
nio_ep9_tepe
24/11/2016

Çin elektrikli otomobillerde gözünü zirveye dikti

Teknoloji alanında birçok farklı konuda önemli aşama kaydeden Çin, üretim gücüne Ar-Ge gücünü de ekledikçe dünya devlerine rakip olabilecek seviyelere gelmeye başladı. Bugün Çinli şirketlerin Amerikalı ve Avrupalı rakiplerini geride bıraktığı pazarlar görmek artık çok da şaşırtıcı değil. Çin merkezli bir şirket olan NextEV de elektrikli otomobiller konusunda teknoloji liderliğini Çin'e getirmek konusunda iddialı.

Birçok büyük Çinli şirketten maddi destek alan NextEV, isminden de anlaşılacağı gibi içten yanmalı motorları pas geçerek sektöre direkt olarak elektrikli bir otomobiliyle dahil olmayı hedefleyen bir üretici. Bu yolda daha önce kendi Formula E takımını kuran şirket, şimdi de üretimini planladığı ilk model olan NIO EP9’u gösterdi. Hem tasarım hem de performans olarak zirveyi hedeflediklerine hiç şüphe yok.

nio-ep9-nextev

NIO EP9 4 tekerleğinde kendine ait 4 bağımsız dişli kutusuna sahip olan elektrik motorları kullanıyor. Bu 4 elektrik motoru toplamda 1,390 beygir gibi muazzam bir güç üretiyor. NextEV’nin iddiasına göre NIO EP9 bu güç sayesinde 0’dan 100 km hıza 2.7 saniyede çıkabiliyor. Bugün Tesla’nın otomobillerinden daha iyi değerler görüyor olsak da ivme bakımından insan vücudunun sınırlarını zorlayan değerler olduğunu söyleyebilir.

Aracın performans testleri ise ünlü Alman pisti Nürburgring Nordschleife’de yapılmış ve 7 dakika 5 saniyelik bir tur süresi elde edilmiş. Bu süre pistin en hızlı elektrikli otomobili olduğu anlamına geliyor. Kıyaslamak gerekirse bugün süper otomobil klasmanındaki birçok araç 7 dakika 30 saniye seviyesinde değerler elde ediyor. Ancak tüm zamanların rekoru 6 dakika 47 saniyelik derecesiyle Pagani Zonda R’a ait.

nio_ep9_nu%cc%88rburgring

Watt cinsinden 1 megawatt güce sahip olan otomobil elbette çok büyük bir batarya kapasitesine ihtiyaç duyuyor. Aracın batarya sistemi hakkında çok fazla detay yok fakat 45 dakikada tam şarj olabildiği söylenen aracın 427 kilometrelik bir menzil sunacağı açıklandı. Bu değerler bakımından da Tesla Model X’in gerisinde kalıyor.

nio-ep9-pil

NIO EP9’un en dikkat çekici yönlerinden biri de tasarımı. Oldukça alçak bir profile sahip olan otomobil, tasarım detayları açısından da süper otomobilleri örnek alıyor. Bazı otomobillerden esintiler görmek mümkün olsa da hiç acemice bir tasarım olmadığı kesin.

nio-ep9-ic_tasarim

NextEV’nin stratejisinin ne olacağı henüz belirsiz. NIO EP9 teknoloji ve hız anlamında zirveyi zorlayan bir model olsa da bunun markanın imajını güçlendirmeyi amaçlayan öncü bir model mi olacağı, yoksa markanın temel stratejisini mi oluşturacağı belirsiz. Yani NextEV daha geniş kitlelere hitap eden uygun fiyatlı elektrikli otomobilleri olacak mı henüz bilemiyoruz. Zira NIO EP9’un maliyetinin 1.2 milyon dolar civarında olacağı söyleniyor.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Tasarım
 
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...
 
Gelecek nesil ulaşım çözümleriyle adından söz ettiren Rinspeed, hem kullanışlı hem...
 
Google’ın sürücüsüz otomobil birimi Waymo, araç güvenliği konusunda farklı fikirler geliştirmeye...
 
Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı tasarımcılardan biri olan, designnobis’in kurucusu ödüllü tasarımcı...
 
Sürücü koltukları son yıllarda pek değişmedi. Temel olarak bir alt bölüm,...
 
Birçok büyük Çinli şirketten maddi destek alan NextEV, isminden de anlaşılacağı...
 
Graham ‘i yaratmak için öncelikle kazaları inceleyen ekiplerin elde ettiği vücut hasarı...
 
Nissan, kirin üzerinden akıp gitmesini sağlayan bir boya kaplamasını otomobillerinde denemeye...
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...