Uncategorized
Project_Apollo
19/04/2017

Çinli arama motoru Baidu da otomotiv sektörüne giriyor

Otonom yani sürücüsüz araçlara yönelik çalışmalar dendiğinde bugün akla Tesla, Volvo ve Uber gibi markalar geliyor olabilir. Ancak en başlarda bu konuda hızlı ve cesur adımlar atan Google da kendi alanın dışında çok önemli bir gelişmeye katkıda bulunmuştu. Bugünlerde Çin'in büyük arama motoru Baidu da Google'ın adımlarını izliyor. Baidu, Project Apollo adını verdiği otonom araç platformuyla otomotiv sektörüne adım atmayı planlıyor.

Baidu ve Google’ın ilişki Çin hükümetinin kararına dayanıyor. Aslında Baidu, Çin’de Google’ın yasaklanması sonrası ihtiyaçtan ortaya çıkmış Çin’in yerli arama motoru. Fakat bu arama motoru Çin’deki nüfus potansiyeli ve son yıllarda güçlü esen girişimcilik rüzgarları sayesinde çok kısa sürede büyük bir teknoloji şirketi haline dönüşmeyi başardı.

Şimdi tıpkı Google gibi Baidu da kendini otonom araçlarda güçlü bir noktaya konumlandırmayı hedefliyor. Bir süredir bu alana yatırım yapan şirket, BMW ile de bir ortak çalışmaya başlamıştı. Ancak fikir ayrılıkları sebebiyle bu çalışmaya 2016 yılında son veren Çinliler, 2017 yılıyla birlikte açık kaynaklı yeni bir platform fikrini denemeye başladı.

Bu çalışmanın meyvesi Project Apollo. NASA’nın uzay programını anımsatan bu isimlendirme aslında mantık olarak da biraz NASA’ya benziyor. Baidu, tek büyük bir yapı olarak otonom bir araç geliştirmektense çeşitli partnerlikler yaratarak ortaya katılımlı bir platform çıkarmayı hedefliyor.

Project Apollo açık kaynak kodlu bir platform olarak tüm geliştiricilere sunuluyor. Böylece otonom araç geliştirmek isteyen ekipler bu platforma dahil olup yazılım sürecine sıfırdan başlamak zorunda kalmayacaklar. Süreçte bu platforma katılacak donanım partnerlerine kapı açık olacak. Donanım partnerlikleriyle birlikte yazılım – donanım birliktelikleri daha kolay hale getirilmiş olacak.

Bu ilk aşamada geliştirilen araçlar yalnızca trafiğe kapalı alanlarda görev yapan araçlar olabilecek. Ancak 2017’nin sonlarında gerçek yol koşullarında görev yapabilecek araçlara da altyapı sunulması planlanıyor. Bunun için Baidu, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde sürücüsüz araç testi yapabilmek için gerekli başvuruları yapmış. Muhtemelen Baidu’nun platformuna katılan iş ortakları bu test imkanlarında da faydalanabilecek.

Tüm çalışmaların neticesinde Baidu, kendi platformunda 2018 yılında tam boyutlu bir otonom araç geliştirilmiş olmasını ümit ediyor. Bu muhtemelen ilk referans tasarım halini alacak. Ardından ise hedef 2020 yılında gerçek yol şartlarında görev yapan bir otonom otomobili piyasaya sürmek.

Platform Apollo hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Uncategorized
 
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...
 
Otomobil üreticileri yeni bir model çıkarmaya niyetlenmeden önce tüketici ihtiyaçları, pazar...
 
Baidu ve Google’ın ilişki Çin hükümetinin kararına dayanıyor. Aslında Baidu, Çin’de...
 
İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’in her...
 
Amerika’da 2200 kişi arasında yapılan anket kullanıcıların otonom otomobiller konusunda oldukça...
 
Some title Some author
Some excerpt
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...