Uncategorized
otonom
01/10/2016

İnsanlar fren pedalı ve direksiyonu bırakmak istemiyor

Yapılan bir ankete göre insanlar günün birinde tümüyle otonom hareket edebilen otomobillere sahip olsalar bile insanların müdahale opsiyonunun kalmasından yana. Bu isteğin büyük bir kısmı güvenlikten kaynaklanıyor olsa da araç kullanma zevkinden mahrum kalmak istemeyenlerin de oranı çok yüksek.

Amerika’da 2200 kişi arasında yapılan anket kullanıcıların otonom otomobiller konusunda oldukça bilgi sahibi olduğunu gözler önüne seriyor. Kullanıcıların %41’i ”sürücüsüz otomobil” terimine hakim ve bu araçlar konusunda bilgi sahibi. Ancak herkes direksiyon ve pedallara veda etmek konusunda çok istekli değil. Kullanıcıların %80’i araçlarda her zaman insanların sürücü olarak müdahelesini mümkün kılacak direksiyon ve pedalların kalması gerektiğini düşünüyor. %64’lük bir kısım ise insanların her zaman birincil sorumluluk sahibi olarak kalması gerektiğini düşünüyor. Bu da 5. seviye otonom araçlara karşı bir direnç olabileceğini gösteriyor.

Kullanıcılar için 4. seviye otonom araçlar şuan için ideal bir nokta oluşturuyor gibi görünüyor. Zira kullanıcılar zaman zaman araç kullanmanın keyifli olabileceğini, bu sebeple direksiyon ve pedalların kalmasının iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Ancak uzun yolculuklarda tüm kontrolü devralabilecek bir otonom sistemin de faydalı olabileceğini belirtiyorlar. Dolayısıyla şuan için bunları karşılayabilecek 4. seviye sistemin kabul görmesi mümkün görünüyor. Fakat henüz 2. seviye araçlara yeni geçebilmiş durumdayız.

Araştırma hakkında daha fazla detaya bu linkten ulaşabilirsiniz; link

Anketi düzenleyen Kelly Blue Book, otonom araç seviyelerini anlatan bir video da hazırlamış;

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Uncategorized
 
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...
 
Otomobil üreticileri yeni bir model çıkarmaya niyetlenmeden önce tüketici ihtiyaçları, pazar...
 
Baidu ve Google’ın ilişki Çin hükümetinin kararına dayanıyor. Aslında Baidu, Çin’de...
 
İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’in her...
 
Amerika’da 2200 kişi arasında yapılan anket kullanıcıların otonom otomobiller konusunda oldukça...
 
Some title Some author
Some excerpt
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...