Uncategorized
erter
19/02/2019

Mikro ulaşım çözümleri milyarlık pazar haline geliyor

Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar potansiyeline ulaşması bekleniyor. Sadece son dönemde e-bisiklet ve e-scooter işindeki startup’ların aldığı yatırımlara bakmak bile, bu alanın nasıl bir potansiyeli olduğunu anlamaya yetiyor.
Büyük şehirlerde trafik dayanılmaz hale geldikçe, elektrikli mopet, e-bisiklet ve e-scooter gibi çeşitli versiyonları bulunan ve ulaşım dünyasına mikro mobilite olarak anılan iş patlıyor. Üstelik bu öyle sözün gelişi bir patlama da değil. McKinsey & Company’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, bu pazarın Avrupa’da 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Geleceğin ulaşımının gözde ulaşım sistemleri araç paylaşımı ya da mobil uygulamalar üzerinden satın alınabilen ulaşım çözümlerine göre iki kat daha hızlı büyüyen bu pazarın dünya çapındaki büyüklüğünün ise aynı dönemde 500 milyar dolara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

ÇİNLİ STARTUPLARA YATIRIM AKTI

Mikro mobilite girişimcilerine dünya çapında yapılan yatırımın büyüklüğü 5,7 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın yüzde 85’i ise Çinli startuplara aktı.
Araştırmalar dünyadaki insanların dörtte birinin nüfusu 1 milyon ve üzeri şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Bu tip şehirlerin ulaşım hızı ise yaklaşık olarak saatte 15 km olarak hesaplanıyor. Mikro ulaşım araçları bu tip şehirlerin tamamı için olmasa da bazıları için oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü özellikle orta Avrupa’daki büyük kentlerde gün içinde gerçekleşen yolculukların yüzde 50-60’ının 8 kilometreden daha az olduğu hesaplanıyor. İşte bu özellikteki şehirlerde e-bisiklet, scooter ya da mopetler ciddi birer alternatif olarak öne çıkıyor. Ama bu tip ürünlerin yaygın olarak kullanılmasının büyük ölçüde hava şartlarının ve satın alma fiyatının da uygunluğuyla ilintili olduğu da biliniyor. Pazar büyüklüğü dünya çapında yarım trilyon dolara ulaşacak olsa da mikro ulaşım araçların şehirlerdeki mobilite ihtiyacının yüzde 15’inden fazlasını karşılayabilmesinin pek de mümkün olmadığı söyleniyor. Ama havaların uzun aylar sıcak ve yağışsız olduğu günlük yolculuğun birkaç km ile sınırlı olduğu ülkemizin batı ve güney kentlerinde sıkça karşımıza çıkan ve giderek yaygınlaşan tamamı Çin menşeli ‘elektrikli bisiklet’ adı altındaki mopetlerin yepyeni bir ulaşım anlayışını çoktan başlattığını söylemek mümkün.

‘LAST MILE’ İÇİN HAYATİ ÇÖZÜM

Yeni ulaşım anlayışının dolaşıma soktuğu İngilizce kavramlardan biri de Türkçeye ‘son kilometre’ olarak tercüme edilen ‘Last mile’. Last mile metro, banliyö ya da diğer toplu taşıma istasyonları ile yolcuların ilk ya da son ulaşım noktası arasındaki köprüleme için bulunan çözümlerin ortak adı olarak girdi hayatımıza. Toplu taşımayı yaygın olarak kullanan Avrupa şehirlerinde merkezi istasyonlara ulaşım için elektrikli mikro ulaşım araçlarının otomobilin yerini alması için konunun tüm paydaşları işbirliği içinde çalışıyor. Pazara sunulan ürünlerin de güvenli, kullanımı kolay ve beklenti konforlu olması halinde de yaygınlaşmaması için de bir neden görülmüyor.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Uncategorized
 
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...
 
Otomobil üreticileri yeni bir model çıkarmaya niyetlenmeden önce tüketici ihtiyaçları, pazar...
 
Baidu ve Google’ın ilişki Çin hükümetinin kararına dayanıyor. Aslında Baidu, Çin’de...
 
İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’in her...
 
Amerika’da 2200 kişi arasında yapılan anket kullanıcıların otonom otomobiller konusunda oldukça...
 
Some title Some author
Some excerpt
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...