Uncategorized
oi%cc%87b_bigbang_2016
17/11/2016

OİB Big Bang 2016’da 5 otomotiv girişimine 250 bin TL yatırım yaptı

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği OİB bu yıl da otomotiv sektörüne yönelik Türk girişimlerine büyük destek veriyor. Destekçileri arasında bulunduğu kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek'in girişimcilik etkinliği Big Bang'te maddi destekleriyle de yer alan OİB, otomotiv sektörüne yönelik teknolojiler üreten 5 girişime yatırım yaptığını açıkladı.

İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’in her yıl düzenlediği ve yıl boyunca desteklenen girişimlerin yatırım, ofis gibi destekler için yarıştığı Big Bang etkinliği 12 Kasım Cumartesi akşamı düzenlendi. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe girişimci, yatırımcıların da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katılırken, binlerce kişi de etkinliği internet üzerinden canlı yayınla takip etti.

img_6502

OİB adına sahneye çıkan Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, Türkiye’de otomotiv sektörüne yönelik çalışmalar yapan girişimlere verdikleri önemden bahsetti ve dünyada özellikle teknolojik anlamda ön plana çıkmaya başlayan otomobillerin gelecekte çok daha değerli olacağını, bu sebeple OİB’in otomotiv alanında yenilikçi fikirlere çok değer verdiğini söyledi. Ömer Burhanoğlu ardından da OİB olarak maddi ödül verecekleri 5 girişimi duyurdu;

img_6516

Metrobi

Bulut tabanlı altyapı ve yapay zeka kullanarak toplu ulaşım yöneticilerine ve yolcularına ihtiyaç duydukları araç ve bilgileri sağlamaktadır.

img_6555

Progin Transafe

Transafe her araca sonradan monte edilebilen otomotiv radarı temelli bir önden çarpma/çarpışma ve takip mesafesi uyarı sistemidir.

img_6534

Parkkolay

Parkkolay 1 dakikada otopark bulmanızı ve otopark rezervasyonu yapmanızı sağlayan bir mobil uygulamadır.

img_6528

Nanografen

Yeni nesil otomotivler için grafen ile güçlendirilmiş hafif, dayanıklı ve maliyeti düşük kompozit iç trim parçaları üretmektedir.

img_6543

FORMulate

Parça başına üretimi 5 dakikanın altına indiren (seri üretime uygun), yeni nesil bir reçine formülasyonunu otomotiv malzeme pazarına sunmaktadır.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Uncategorized
 
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...
 
Otomobil üreticileri yeni bir model çıkarmaya niyetlenmeden önce tüketici ihtiyaçları, pazar...
 
Baidu ve Google’ın ilişki Çin hükümetinin kararına dayanıyor. Aslında Baidu, Çin’de...
 
İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’in her...
 
Amerika’da 2200 kişi arasında yapılan anket kullanıcıların otonom otomobiller konusunda oldukça...
 
Some title Some author
Some excerpt
Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar...