Tasarım
snap-012-1
08/12/2017

Rinspeed modüler ve sürücüsüz pod geliştirdi

Gelecek nesil ulaşım çözümleriyle adından söz ettiren Rinspeed, hem kullanışlı hem de yenilikçi bir araçla daha karşımızda. Şirketin yeni aracı sürücüsüz, elektrikli ve en önemlisi modüler bir yapıya sahip olan pod.

Snap adı verilen pod, iki ana parçadan oluşuyor: gövde ve şasi. Bu iki parça birbirinden ayrılarak farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Podun hareket etmesini sağlayan elektrik ünitesi şasi kısmında yer alırken, gövde kısmında yolcuların farklı ihtiyaçlarına cevap veren teknolojik çözümler bulunuyor.

hss-storage-midas-b2f3d25799c900c01788273280280b98-205927245-1
Şasi ve gövdenin birbirinden ayrılması mantıklı bir sebebe dayanıyor. Örneğin daha yeni bir güç ünitesi geliştirildiğinde, veya mevcut ünite eskiyip performans kaybına yol açtığında yenisiyle değiştirilebiliyor. Böylece gövde aynı kalırken, maliyet azaltılmış oluyor.

Bir diğer neden ise gövde kısmının birçok farklı amaçla ve birçok farklı konseptte kullanılacak şekilde tasarlanmış olması. Mobil alışveriş alanı, yiyecek dükkanı, kafe, oyun alanı ve toplantı odası Rinspeed’in önerdiği bazı kullanım örnekleri.

snap-002-1
Yükseklik ayarı yapılabilen tekerlekli ayaklara sahip olan gövde kısmı böylece şasiden bağımsız olarak da hareket ettirilebiliyor.

Peki gövdeden ayrı kaldığı zamanlarda şasi ne amaçla kullanılacak? Rinspeed, şasi kısmını aynı zamanda mobil kargo ve bir yük taşıyıcı olarak tasarlamış. Dolayısıyla sürücüsüz özellikli pod, teslimat ve yük taşımacılığı için de kullanılabiliyor.

snap-018-1
Teknik detayları henüz açıklanmayan Snap ile ilgili tüm detaylar, ocak ayındaki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) ortaya çıkacak.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Tasarım
 
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...
 
Gelecek nesil ulaşım çözümleriyle adından söz ettiren Rinspeed, hem kullanışlı hem...
 
Google’ın sürücüsüz otomobil birimi Waymo, araç güvenliği konusunda farklı fikirler geliştirmeye...
 
Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı tasarımcılardan biri olan, designnobis’in kurucusu ödüllü tasarımcı...
 
Sürücü koltukları son yıllarda pek değişmedi. Temel olarak bir alt bölüm,...
 
Birçok büyük Çinli şirketten maddi destek alan NextEV, isminden de anlaşılacağı...
 
Graham ‘i yaratmak için öncelikle kazaları inceleyen ekiplerin elde ettiği vücut hasarı...
 
Nissan, kirin üzerinden akıp gitmesini sağlayan bir boya kaplamasını otomobillerinde denemeye...
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...