Tasarım
graham_tepe
26/07/2016

Trafik kazalarından kurtulmak için bir yol daha var

Ve bu pek de 'yakışıklı' bir yol değil. Avustralya'nın Victoria eyaletinde Ulaşım Kazaları Komisyonu, sürüş güvenliği konusunda başlattığı bir kampanyaya dikkat çekebilmek için 'tüm kazalardan kurtulabilmek için nasıl bir vücudumuz olmalıydı?' diye düşünmüş ve Graham'i yaratmış. 

Graham‘i yaratmak için öncelikle kazaları inceleyen ekiplerin elde ettiği vücut hasarı verilerine başvurulmuş. Bu veriler ışığında kazalarda insanların nasıl yaralandığı ya da öldüğü tespit edilip, vücut yapısında buna karşılık nasıl bir değişiklik olması gerektiği hesaplanmış. Sonunda ortaya boynu olmayan, özellikle üst gövdesi çok güçlü, birden fazla göğsü bulunan bu tasarım çıkmış. Tasarım heykel sanatçılarının ellerinde adeta ete kemiğe bürünmüş ve Graham ortaya çıkmış.

Graham’in boynu yok ve kafası çok daha geniş. Bunun sebebi kafa tasının daha kalın ve büyük olması. Göğüs bölgesinde kafes bölgesi ve kalın deri daha aşağıya kadar uzanıyor. Bacaklarda ise kaval kemiği olarak bildiğimiz bölgeye bir eklem daha eklenmiş. Böylece kazalar esnasında kolay kırılıp Graham’i yürümekten alıkoyması engellenmiş.

graham_4

Tüm bu değişiklikler aslında biz insanların kazalarda yaralanmaya ne kadar da açık olduğumuzu gösteriyor. Graham bu haliyle belki yolda yürümekte bile zorlanabilirdi. Ancak otomobiller için evrimleşmeyen bizler Graham’den daha güzel ve çevik olsak da saatte 40 kilometre hızla gerçekleşen bir kazada bile yaralanmaya çok müsaitiz.

Kampanyanın amacı elbette sizi araba kullanmaktan alıkoymak değil. Esas amaç her kazanın ne kadar tehlikeli olabileceğini hatırlatmak ve trafikte daha dikkatli olmanızı sağlamak. Böylece en azından kendi adınıza kazaya karışma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Graham

Elbette tüm kazalar kaçınılmaz değil. Bazen bir hatanız olmadan da başka sürücülerin hatasıyla zor durumlara düşebilirsiniz. Bu durumda Graham gibi görünmemiz mümkün olmadığına göre yüksek güvenlik standartlarına göre üretilen yeni nesil bir otomobil alıp emniyet kemerinizin takılı olduğundan emin olmak en iyisi.

Graham_3

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Tasarım
 
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...
 
Gelecek nesil ulaşım çözümleriyle adından söz ettiren Rinspeed, hem kullanışlı hem...
 
Google’ın sürücüsüz otomobil birimi Waymo, araç güvenliği konusunda farklı fikirler geliştirmeye...
 
Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı tasarımcılardan biri olan, designnobis’in kurucusu ödüllü tasarımcı...
 
Sürücü koltukları son yıllarda pek değişmedi. Temel olarak bir alt bölüm,...
 
Birçok büyük Çinli şirketten maddi destek alan NextEV, isminden de anlaşılacağı...
 
Graham ‘i yaratmak için öncelikle kazaları inceleyen ekiplerin elde ettiği vücut hasarı...
 
Nissan, kirin üzerinden akıp gitmesini sağlayan bir boya kaplamasını otomobillerinde denemeye...
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...