Tasarım
waymo-2
14/08/2017

Waymo sürücüleri araçlardan korumak için “yumuşak otomobil” tasarlıyor

Google’ın sürücüsüz otomobil birimi Waymo, araç güvenliği konusunda farklı fikirler geliştirmeye devam ediyor. Firmanın aldığı yeni patent, yayaları otomobil çarpmalarından en az hasarla kurtarmayı hedefleyen bir “yumuşak gövdeli otomobil” fikrine işaret ediyor.

Söz konusu patent, otomobilin herhangi bir nesneye veya insana çarpması durumunda dış kabuğunun daha yumuşak hale gelmesini öngörüyor. Patentte, “Aracın darbe kuvveti, aracın neden olduğu hasar miktarında birincil faktördür. Buna göre, bir çarpışma sırasında yaşanan darbe kuvvetini azaltabilecek bir aracın tasarlanması arzu edilir.” gibi ifadeler yer alıyor.

Tasarımda, aracın gövdesini sert halde tutmak için kablo benzeri “gerilme elemanları” kullanılıyor. Ancak araç sensörleri olası bir çarpışma algıladığında aracın yönüne, hızına ve hatta çarpılan nesneye göre çeşitli donanım parçalarını bertaraf etmek üzere bu kablolar kesebiliyor, serbest bırakabiliyor veya gevşeyebiliyor.

Söz konusu patent, elbette sürücüsüz otomobillere uygulanmak üzere alınmış durumda ancak ne kadar sürücüsüz olsa da otomobilde yolcu veya sürücü bulunduğu zamanlar da olacak. Ancak patentte otomobilin içerisindeki sürücü veya yolcuların güvenliğine değinilmiyor.

Öte yandan bu Waymo’nun güvenlik konusunda geliştirdiği ilk “tuhaf” fikir değil. Sürücüsüz otomobil şirketi daha önce de “yapışkan yüzeyli” bir otomobil tasarımı geliştirmişti. Söz konusu tasarım, yayanın otomobile çarptıktan sonra savrulmasını ve daha kötü yaralanmasını engellemek için dış gövdesinin yapışkan bir malzemeden üretilmesini öngörüyordu.

Yazar Hakkında

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2015 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 2.638 aktif üyesive 18,7 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

0 yorum

Bu yazı için henüz yorum bırakılmamış

İlk yorum yazan olun. Tıklayın.

Tasarım
 
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...
 
Gelecek nesil ulaşım çözümleriyle adından söz ettiren Rinspeed, hem kullanışlı hem...
 
Google’ın sürücüsüz otomobil birimi Waymo, araç güvenliği konusunda farklı fikirler geliştirmeye...
 
Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı tasarımcılardan biri olan, designnobis’in kurucusu ödüllü tasarımcı...
 
Sürücü koltukları son yıllarda pek değişmedi. Temel olarak bir alt bölüm,...
 
Birçok büyük Çinli şirketten maddi destek alan NextEV, isminden de anlaşılacağı...
 
Graham ‘i yaratmak için öncelikle kazaları inceleyen ekiplerin elde ettiği vücut hasarı...
 
Nissan, kirin üzerinden akıp gitmesini sağlayan bir boya kaplamasını otomobillerinde denemeye...
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
 
Some title Some author
Some excerpt
Şimdiye kadar Hyperloop sistemlerine ait yeterince görsel ve video gördük. Ama...